Na co pozwala prawo?

Gotowe budynki modułowe – na co pozwala prawo budowlane?

Chcąc zwiększyć przestrzeń garażową czy gospodarczą w swoim domu często trafiamy na barierę w postaci formalności. Zdarza się, że zniechęceni mnóstwem dokumentów, rezygnujemy z budowy garażu, schowka na narzędzia ogrodowe czy zadaszenia tarasu.

Wielu z nas obawia się również powstałego podczas prac bałaganu na swoim podwórku oraz nierzetelnych fachowców, którzy miesiącami potrafią odwlekać wykonanie zleconego im zadania.

Czy naprawdę jest się czego bać? Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Na co pozwala nam prawo budowlane?

Nie wszystkie budynki, które planujemy zlokalizować w pobliżu domu, wymagają pozwolenia na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym, pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych:

  • budynków gospodarczych
  • garaży,
  • wiat,

o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. 

Istnieje również grupa obiektów, które możemy usytuować na swojej działce bez pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Są to m. in.:

  • wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2., sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 mkw. powierzchni działki,
  • wolnostojące altany o powierzchni zabudowy do 35 m2., przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. powierzchni działki,
  • przydomowe tarasów naziemne o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, musimy sprawdzić, czy na obszarze, na którym chcemy zrealizować inwestycję, obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, należy się z nim zapoznać i dowiedzieć się czy nie ma żadnych przeciwwskazań do realizacji naszej inwestycji. Przykładowo, czy nie ma w nim zakazu stawiania budynków gospodarczych na działkach mniejszych niż 400 m2 itp.
W innym przypadku, jeśli brakuje MPZP, musimy przed rozpoczęciem budowy garażu, budynku gospodarczego czy wiaty, wystąpić do organu samorządowego wydającego decyzję o warunkach zabudowy. Dopiero po uzyskaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu możemy przejść do zgłoszenia budowy u starosty. 

Gotowe budynki modułowe – szybkie i wygodne rozwiązanie

Ciekawym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowej przestrzeni garażowej czy gospodarczej są gotowe budynki modułowe. Naprzeciw oczekiwaniom klientów wychodzi firma Garaże Tynkowane (tutaj przekierowanie do strony), która zajmuje się montażem stalowych budynków tynkowanych. W swojej ofercie posiada garaże jednostanowiskowe, dwustanowiskowe lub szeregowe oraz domki ogrodowe (gospodarcze), a także szeroką ofertę wiat na samochody oraz zadaszeń tarasów. 

Budynki stalowe tynkowane to świetna alternatywa dla tradycyjnych, murowanych budynków. Dzięki zastosowaniu tynku konstrukcje te idealnie wpasowują się w istniejącą zabudowę, nie odbiegając wyglądem od domu czy innych budynków na działce. Konstrukcja stalowa jest wykonana z wysokiej jakości ocynkowanej stali, co gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez obaw o wystąpienie korozji czy innych niepokojących zjawisk. Tynk nakładany jest na etapie produkcji, na specjalnie przygotowanej do tego linii, co daje pewność jego trwałości. W ofercie Garaży Tynkowanych znajdziemy wiele dodatków do budynków (m. in. automatykę do bram garażowych, orynnowanie, drzwi, okna itp.), które uczynią budynek jeszcze bardziej funkcjonalnym i estetycznym. 

Na uwagę zasługuje fakt, że budynki stalowe tynkowane występują również w wersji ocieplonej. Dodatkowa izolacja termiczna pozwala w łatwiejszy sposób utrzymać w budynku wyższą temperaturę w okresie zimowym, a także zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się budynku w okresie letnim. 

Niezaprzeczalną zaletą tego typu konstrukcji jest ich modułowość. Istnieje możliwość łączenia dowolnej liczby modułów, co pozwala na dopasowanie budynków pod indywidualne potrzeby klienta. Szeroki wybór wymiarów pozwoli osiągnąć idealną powierzchnię, dzięki której budynek stanie się w pełni funkcjonalny  i pozwoli zmieścić wszystko, co niezbędne w każdym gospodarstwie domowym. 

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, w którym gotowe budynki modułowe wyprzedzają tradycyjne murowane jest szybkość ich montażu. Większość z nas wie dokładnie, jak wiele zamieszania, bałaganu i hałasu potrafi dostarczyć tygodniami ekipa budowlana. Budynki oferowane przez Garaże Tynkowane (tu przekierowanie do strony lub fb) są montowane w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych. Ekipy montażowe bardzo delikatnie obchodzą się z wyposażeniem przestrzeni przydomowej klienta, pozostawiając ją w nienaruszonym stanie.

Czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, jakie przynosi wybór gotowych budynków modułowych, dochodzimy do wniosku, że jest to bardzo atrakcyjny pod względem estetyki, jakości i funkcjonalności produkt. Jego modułowość oraz wielowymiarowość, to niezaprzeczalny atut, a szybkość montażu daje klientowi spokój i brak jakichkolwiek problemów.